This is a power inductor from Coilcraft with a ferrite core and shielded design. It has a type of wirewound construction and a tolerance of 20%. The inductance is 100uH, with a maximum DC current of 0.47A and a typical temperature rise of 40C. The maximum operating temperature is 85C, with a minimum operating temperature of -40C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.47A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.56A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 1.79Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 8.44M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |