The LPD5030-105MTB is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a ferrite core. It has an inductance of 1000uH and a tolerance of 20%. The maximum DC current is 0.14A and the typical temperature rise is 40°C. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.14A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.17A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 16.5Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2.33M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |