The LPD5030-154MTB is a ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft with a nominal inductance of 150uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.4A and a typical temperature rise of 40C. The inductor is designed for surface mount applications and has a minimum operating temperature of -40C and a maximum operating temperature of 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 150uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.45A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 2.43Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6.72M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |