The LPD5030-333MRD is a 33uH ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft. It has a tolerance of 20% and is tested at 100KHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.85A and has a typical temperature rise of 40 degrees Celsius. It has a maximum saturation current of 0.78A and an inductance decrease of 30% at Isat. The inductor has a maximum DC resistance of 0.565 ohms and a minimum self-resonant frequency of 16MHz. It is available in a surface mount package with dimensions of 4.88mm length, 3mm height, and 4.88mm depth. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.85A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.78A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.565Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 16M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |