The LPD5030-472MRD is a shielded ferrite wirewound inductor from Coilcraft. It has a type of power inductors with a technology of wirewound and a protection style of shielded. The inductance is 4.7uH with a tolerance of 20%. The maximum DC current is 1.98A and the typical temperature rise is 40°C. The inductor has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.98A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 2.2A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.111Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 49M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |