The LPD5030-571NRD is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a core material of ferrite and a tolerance of 30%. It has an inductance of 0.57uH and a maximum DC current rating of 3.25A. The inductor's typical temperature rise is 40°C and its maximum saturation current is 6.03A. The inductor's inductance decreases by 30% at its maximum saturation current. The LPD5030-571NRD is designed for surface mount applications and has a product length, height, and depth of 4.88mm, 3mm, and 4.88mm respectively. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.57uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.25A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 6.03A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.031Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 233M(Typ)Hz |
| Product Length | 4.88mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 4.88mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |