The LPD6235-105MQB is a shielded ferrite wirewound inductor from Coilcraft with a type of power inductor. It has a core material of ferrite and a tolerance of 20%. The inductor has a maximum DC current of 0.21A and a maximum saturation current of 0.15A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 1.9MHz and a maximum DC resistance of 7mOhm. It is designed for surface mount applications and has a case size of 2424. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.21A |
| Maximum Saturation Current | 0.15A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 7Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.9M(Typ)Hz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |