The LPD6235-155MED is a shielded ferrite wirewound inductor with a maximum DC current of 0.2A and a maximum saturation current of 0.13A. It has a minimum self resonant frequency of 1.5MHz and a maximum DC resistance of 10.8 ohms. The inductor is available in a 2424 case size and has a height of 3.5mm. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1500uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.13A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 10.8Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.5M(Typ)Hz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |