The LPD6235-205MED is a ferrite shielded wirewound inductor with an inductance of 2000uH and a tolerance of 20%. It operates at a maximum DC current of 0.16A and has a maximum saturation current of 0.12A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 1.3MHz and a maximum DC resistance of 16 ohms. It is available in a surface mount package with dimensions of 6.08mm in length, 3.5mm in height, and 6.08mm in depth. The operating temperature range is from -40C to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2000uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.16A |
| Maximum Saturation Current | 0.12A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 16Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.3M(Typ)Hz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |