The LPD6235-473MPD is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a ferrite core. It has an inductance of 47uH and a tolerance of 20%. The maximum DC current is 0.85A and the maximum saturation current is 0.99A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The minimum self resonant frequency is 9.7MHz. The inductor is available in a 2424 case size with a product length of 6.08mm and a height of 3.5mm. It operates between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.85A |
| Maximum Saturation Current | 0.99A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.62Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9.7M(Typ)Hz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |