The LPD6235-474MED is a ferrite shielded inductor from Coilcraft with a type of power inductors. It has a wirewound technology and a maximum DC current of 0.35A. The inductance is 470uH with a tolerance of 20%. The inductor has a maximum DC resistance of 3.5 and a minimum self resonant frequency of 3M. It is available in a 2424 case size with a product length of 6.08 and a height of 3.5. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 470uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.35A |
| Maximum Saturation Current | 0.23A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 3.5Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3M(Typ)Hz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |