The LPO3310-471MXC is a wirewound power inductor with a ferrite core and unshielded protection style. It has an inductance of 0.47uH with a tolerance of 20%. The inductor's maximum DC current is 2.3A, and its maximum saturation current is 2.3A typ. The inductor's inductance decreases by 10% at its maximum saturation current. The DC resistance is maximally 0.042 ohms. The inductor's minimum self-resonant frequency is 310 MHz typ. It measures 3.5x1.1x3.5mm in size and operates between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.3A |
| Maximum Saturation Current | 2.3(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.042Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 310M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.5mm |
| Height | 1.1mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |