The LPS3010-102MTB is a shielded wirewound ferrite inductor with a 1uH inductance and 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 1.5A and a maximum saturation current of 1.6A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a maximum DC resistance of 0.085 ohms and a minimum self-resonant frequency of 230MHz. It measures 3.03mm in length and 1mm in height, with a product depth of 3.03mm. The operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.5A |
| Maximum Saturation Current | 1.6A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.085Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 230M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |