The LPS3010-184MRC is a ferrite shielded wirewound inductor with a maximum inductance of 180uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.15A and a maximum saturation current of 0.13A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self resonant frequency of 9MHz and a maximum DC resistance of 10.1 ohms. It measures 3.03mm in length, 1mm in height, and 3.03mm in depth. The operating temperature range is -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 180uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.15A |
| Maximum Saturation Current | 0.13A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 10.1Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |