The LPS3010-473MLC is a shielded ferrite inductor from Coilcraft. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 21MHz. It is available in a 1212 package type and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft LPS3010-473MLC technical specifications.
| Core Material | Ferrite |
| Height | 1mm |
| Inductance | 47uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.15mm |
| Max DC Current | 310mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 21MHz |
| Series | LPS3010 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3.15mm |