The LPS3015-102MTB is a ferrite shielded wirewound inductor with a type of power inductors. It has a core material of ferrite and a protection style of shielded. The inductance is 1uH with a tolerance of 20%. The maximum DC current is 2A and the maximum saturation current is 2.1A. The inductance decrease percentage at the maximum saturation current is 30%. The maximum DC resistance is 0.075 ohms. The minimum self resonant frequency is 190MHz. It has a product length of 3.03mm, a height of 1.5mm, and a product depth of 3.03mm. The operating temperature range is from -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2A |
| Maximum Saturation Current | 2.1A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.075Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 190M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |