This ferrite shielded wirewound inductor has a nominal inductance of 120uH with a tolerance of 20% and is designed to operate at a test frequency of 100KHz. It can handle a maximum DC current of 0.23A and a maximum saturation current of 0.22A, with a maximum DC resistance of 4.65Ohm. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor is available in a surface mount package with a product length of 3.03mm, height of 1.5mm, and product depth of 3.03mm, and is rated for operation between -40 and 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 120uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.23A |
| Maximum Saturation Current | 0.22A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 4.65Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |