The LPS3015-152MSD is a ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 1.5uH with a tolerance of 20%. The inductor is designed for operation at frequencies up to 100KHz and can handle maximum DC currents of 1.7A and maximum saturation currents of 2.2A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self resonant frequency of 140MHz. It measures 3.03mm in length, 1.5mm in height, and 3.03mm in depth. The operating temperature range is from -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.7A |
| Maximum Saturation Current | 2.2A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 140M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |