This ferrite shielded wirewound inductor has a nominal inductance of 15uH with a tolerance of 20%. It can handle a maximum DC current of 0.59A and a maximum saturation current of 0.62A, with a 30% inductance decrease at the saturation current. The inductor has a maximum DC resistance of 0.7R and a minimum self resonant frequency of 35MHz. It measures 3.03mm in length, 1.5mm in height, and 3.03mm in depth. Operating temperature range is from -40C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 15uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.59A |
| Maximum Saturation Current | 0.62A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 35M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |