The LPS3015-154MTB is a ferrite shielded wirewound inductor from Coilcraft. It features a maximum inductance of 150uH with a tolerance of 20%. The inductor has a maximum DC current rating of 0.2A and a maximum saturation current of 0.2A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self resonant frequency of 8MHz and a maximum DC resistance of 6.25 ohms. It measures 3.03mm in length and 1.5mm in height. The LPS3015-154MTB operates over a temperature range of -40C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 150uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.2A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 6.25Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 8M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |