The LPS3015-183MSC is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a core material of ferrite. It has a maximum DC current rating of 0.58A and a maximum saturation current of 0.59A. The inductance is 18uH with a tolerance of 20% and a maximum DC resistance of 0.75ohm. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length, height, and depth of 3.03mm, 1.5mm, and 3.03mm respectively. The operating temperature range is from -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.58A |
| Maximum Saturation Current | 0.59A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.75Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 33M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |