The LPS3015-184MSC is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a ferrite core and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.175A and a maximum saturation current of 0.17A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 7.5MHz and a maximum DC resistance of 8.6 ohms. It measures 3.03mm in length and 1.5mm in height, with a product depth of 3.03mm. The operating temperature range is from -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 180uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.175A |
| Maximum Saturation Current | 0.17A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 8.6Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 7.5M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |