The LPS3015-222MTB is a shielded wirewound inductor from Coilcraft with a ferrite core material and 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 1.4A and a maximum saturation current of 2.1A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 110MHz and a maximum DC resistance of 0.11 ohms. It is designed for surface mount applications and has a product length of 3.03mm, a height of 1.5mm, and a product depth of 3.03mm. The operating temperature range is from -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.4A |
| Maximum Saturation Current | 2.1A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.11Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 110M(Typ)Hz |
| Product Length | 3.03mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.03mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |