The MSC1278-473KSB is a 47uH wirewound ferrite power inductor with a 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 2.05A and a maximum saturation current of 4.6A. The inductor's maximum DC resistance is 0.18 ohms. It has a minimum self-resonant frequency of 7.8MHz and is suitable for surface mount applications. The inductor is rated for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft MSC1278-473KSB technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.05A |
| Maximum Saturation Current | 4.6A |
| Max DC Resistance | 0.18Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 7.8M(Typ)Hz |
| Product Length | 12.3mm |
| Height | 8.05mm |
| Product Depth | 12.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |