The RFB0807-100L is a 10uH general purpose inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 10uH and a tolerance of 10%. The inductor is rated for a maximum current of 4.2A and has a self resonance frequency of 30MHz. It is available in a radial lead package with a length of 7.5mm. The inductor is suitable for use in power applications and has a maximum operating temperature of 125C.