The SLR1050B-121KEC is a shielded wirewound ferrite inductor with a 0.12uH inductance value and 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 67.2A and a typical temperature rise of 40 degrees Celsius. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 10.2mm and a height of 4.95mm. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft SLR1050B-121KEC technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 67.2A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 65A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 20% |
| Max DC Resistance | 0.00047(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 180M(Typ)Hz |
| Product Length | 10.2mm |
| Height | 4.95mm |
| Product Depth | 7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |