The SPT68H-183MXD is a general purpose inductor from Coilcraft with a nominal inductance of 18uH and a maximum operating temperature of 130C. It has a dual ended terminal placement and is designed for surface mount applications. The inductor has a maximum rated current of 10A and a DC resistance of 0.0125ohm. It is suitable for use as a power inductor.