The XGL4020-111MED is a shielded/molded wirewound inductor with a composite core material and a tolerance of 20%. It has an inductance of 0.11uH and a maximum DC current rating of 29A. The inductor's typical temperature rise is 40 degrees Celsius. It is designed to operate over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft XGL4020-111MED technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded/Molded |
| Core Material | Composite |
| Inductance | 0.11uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 29A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 29A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.0017Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 250M(Typ)Hz |
| Case Size | 1515 |
| Product Length | 4.3mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 4.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |