The XGL4020-152MED is a shielded/molded wirewound inductor with a composite core material and a maximum DC current rating of 11.1A. It has a typical temperature rise of 40C and a maximum saturation current of 7.5A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 1515 and dimensions of 4.3mm x 2.1mm. It operates over a temperature range of -40C to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft XGL4020-152MED technical specifications.
| Core Material | Composite |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 11.1A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 7.5A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.0143Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 45M(Typ)Hz |
| Case Size | 1515 |
| Product Length | 4.3mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 4.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |