The XGL4020-682MED is a shielded molded wirewound inductor from Coilcraft with a composite core material. It has an inductance of 6.8uH and a tolerance of 20%. The inductor can handle a maximum DC current of 4.2A and has a typical temperature rise of 40C. It measures 1515 in case size, 4.3mm in product length, and 2.1mm in height. The inductor operates between -40C and 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft XGL4020-682MED technical specifications.
| Core Material | Composite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 4.2A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 3.4A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 21M(Typ)Hz |
| Case Size | 1515 |
| Product Length | 4.3mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 4.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |