Comchip CPDER12V0U technical specifications.
| Capacitance | 60pF |
| Case Code (Imperial) | 0503 |
| Case Code (Metric) | 1308 |
| Package/Case | 0503 |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 120W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 800mV |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 120W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |