Comchip's CPDER12V0U-HF is a single-channel Zener diode with a minimum breakdown voltage of 13.3V. It features a peak pulse current of 5A and a peak pulse power of 120W. The diode is available in a 0503 package and is designed for surface mount applications. It is RoHS compliant and available in quantities of 4000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Comchip CPDER12V0U-HF technical specifications.
| Package/Case | 0503 |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 120W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |