Cornell Dubilier 380LQ561M400A032 technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 20% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 355mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 35mm |
| Height - Seated (Max) | 1.378inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 6.3mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 4mA |
| Length | 35mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 380LQ |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |