Cornell Dubilier 380LX561M400A452 technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 326mR |
| Height - Seated (Max) | 1.85inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 80 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 380LX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |