Cornell Dubilier 381LX123M063A052 technical specifications.
| Capacitance | 12mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mR |
| Height | 50mm |
| Lead Diameter | 1.5mm |
| Lead Length | 6.3mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 80 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 4.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 381LX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |