Cornell Dubilier 382LX332M200N062 technical specifications.
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 40mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65mR |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 2.48inch |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 63mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 6.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 382LX |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |