The Cornell Dubilier 550C812T450FG2D is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 8100uF and a DC rated voltage of 450VDC. It features a tolerance of -10% to 50% and an equivalent series resistance of 0.01. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a screw terminal termination style. The capacitor is designed for clamp mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier 550C812T450FG2D technical specifications.
| Capacitance | 8100uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | -10% to 50% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| ESR | 0.01Ohm |
| Ripple Current | 38200mA |
| Leakage Current | 4000@5MinuA |
| Lifetime | 10000h |
| Size | 88.9 X 219.08mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |