Cornell Dubilier AFC337M35G24T-F technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600mR |
| Height | 12mm |
| Impedance | 150mR |
| Lead Pitch | 4.6mm |
| Leakage Current | 115.5uA |
| Length | 10.2mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 670mA |
| Ripple Current (AC) | 670mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AFC |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |