Cornell Dubilier AFK108M50P44T-F technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 16mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 73mR |
| Height | 16.5mm |
| Impedance | 73mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 6.7mm |
| Leakage Current | 500uA |
| Length | 16.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 125 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 1.61A |
| Ripple Current (AC) | 1.61A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AFK |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |