Cornell Dubilier CD5FC101JO3F technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4.6mm |
| Dielectric Material | Mica |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.6mm |
| Lead Diameter | 0.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3mm |
| Length | 6.9mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CD5 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Width | 3.8mm |