Cornell Dubilier LP103M035E7P3 technical specifications.
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 25% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 41mR |
| Height | 40mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |