Cornell Dubilier LP272M100H9P3 technical specifications.
| Capacitance | 2.7mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 92mR |
| Height | 50mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 2.32A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |