The LP332M025C1P3 is a 3.3 millifarad aluminum electrolytic capacitor with a 25-volt rating. It has a radial package with a 25mm diameter and 25mm length, and is designed for through-hole mounting on a printed circuit board. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is compliant with RoHS regulations and has a tolerance of 20%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LP332M025C1P3 technical specifications.
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dissipation Factor | 25% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150mR |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.984inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.143A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |