Cornell Dubilier LP471M200H3P3 technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 15% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 540mR |
| Height | 30mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 1.143A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |