Cornell Dubilier LP822M035H3P3 technical specifications.
| Capacitance | 8.2mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 25% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 51mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 30mm |
| Height - Seated (Max) | 1.181inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |