The LPW102M1JO25V-W is a 1mF aluminum electrolytic capacitor with a 63V voltage rating and 20% tolerance. It has a radial package and is designed for through hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW102M1JO25V-W technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 414mR |
| Height | 25mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPW |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |