The LPW103M1AN30V-W is a 10mF aluminum electrolytic capacitor with a 10V voltage rating. It features a radial package with a 22mm diameter and a 30mm height. The capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW103M1AN30V-W technical specifications.
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 83mR |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |