The LPW103M1EP30V-W is a 10mF radial aluminum electrolytic capacitor from Cornell Dubilier. It has a voltage rating of 25V and is designed for through hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW103M1EP30V-W technical specifications.
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75mR |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |