The LPW103M1VQ30V-W is a 10mF radial aluminum electrolytic capacitor from Cornell Dubilier. It has a voltage rating of 35V and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 85°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW103M1VQ30V-W technical specifications.
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 58mR |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPW |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |