The LPW223M1AP30V-W is a 22 millifarad aluminum electrolytic capacitor with a 10 volt voltage rating. It has a radial package with a 30mm diameter and a 30mm height. The capacitor is designed for through hole mounting with a 10mm lead pitch. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW223M1AP30V-W technical specifications.
| Capacitance | 22mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45mR |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |